درگذشت مجتهد و فیلسوف،آیت الله مصباح یزدی

درگذشت مجتهد و فیلسوف،آیت الله مصباح یزدی

تقی گیوه چی، ملقب به آیت الله مصباح یزدی متولد 11 بهمن ماه 1313 است که در شهر یزد چشم به جهان گشود. وی همراه با آغاز تحصیلات ابتدایی خود، وارد حوزه علمیه شده و دوره های مقدماتی را در آن جا به اتمام رساند. در سن 58 سالگی به نجف سفر کرد و با گذشت یکسال به شهر قم مهاجرت کرد. او با قرار گرفتن در شهر قم، 8 سال را با شرکت در کلاس های درس فقه حسین طباطبایی بروجردی گذراند و درجه اجتهاد را در سن 25 سالگی از آن خود کرد. بعدها نیز با شرکت در کلاس های امام خمینی (ره)، محمد تقی بهجت، محمد علی اراکی، محمدحسین طباطبایی و… توانست به عنوان استاد و عضو هیئت مدیره در مدرسه حقانی که توسط علی قدوسی و محمد حسینی شریعتی به کار مشغول شود.آیت الله مصباح یزدی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در شهر قم موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی ره و همچنین بنیاد باقرالعلوم را تاسیس کرد که تا زمان مرگ ریاست آن را به عهده داشت. در کنار فعالیت های خود، چندین فعالیت سیاسی را هم انجام داده است. از جمله فعالیت های سیاسی وی می توان از نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و… نام برد.آیت الله یزدی اولین فردی بود که مورد اعتماد آیت الله خامنه ای قرار گرفت. وی در اواسط دهه 70 شمسی ماموریت تقویت مبانی اعتقادی و سیاسی دانشجویان بسیجی را به عهده گرفت. او با تلاش های فراوان توانست در یک دوره 20 ساله تعداد 60 هزار نیرو را آموزش دهد که برخی از آن ها اکنون در سمت های مختلف نظام مشغول به کار هستند.آیت الله مصباح یزدی در سال 1376 و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، سکان آموزش های عقیدتی دانشجویان و جمعی از طلاب را بر عهده گرفت تا بتواند پایه های عقیدتی و اسلامی جوانان را براساس خواسته های آیت الله خامنه ای تقویت کند.عضو فقید مجلس خبرگان رهبری در روز شنبه 6 دی ماه به دلیل بیماری گوارشی در بیمارستان بستری شده و سپس در سن 85 سالگی در عصر جمعه 12 دی ماه دار فانی را وداع گفت. مراسم تشییع و وداع با آیت الله یزدی در صبح روز شنبه 13 دی ماه 1399 در میان جمعی از دوستداران آن مرحوم و با رعایت تمامی نکات بهداشتی در حرم عبدالعظیم حسنی برگزار شد.آیت الله سید علی خامنه ای، دومین رهبر معظم انقلاب درگذشت آیت الله مصباح یزدی را طی پیامی تسلیت گفت.بسم الله الرّحمن الرّحیم
با تأسف و تأثر فراوان خبر درگذشت عالم ربانی، فقیه و حکیم مجاهد، آیةالله آقای حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی را دریافت کردم. این، خسارتی برای حوزه‌ی علمیه و حوزه‌ی معارف اسلامی است. ایشان متفکری برجسته، مدیری شایسته، دارای زبان گویائی در اظهار حق و پای با استقامتی در صراط مستقیم بودند. خدمات ایشان در تولید اندیشه‌ی دینی و نگارش کتب راه‌گشا، و در تربیت شاگردان ممتاز اثرگذار، و در حضور انقلابی در همه‌ی میدانهائی که احساس نیاز به حضور ایشان میشد، حقاً و انصافاً کم‌نظیر است. پارسائی و پرهیزگاری خصلت همیشگی ایشان از دوران جوانی تا آخر عمر بود و توفیق سلوک در طریق معرفت توحیدی، پاداش بزرگ الهی به این مجاهد بلند مدت است.
اینجانب که خود سوگوار این برادر قدیمی و عزیز میباشم، به خاندان گرامی و فرزندان صالح و دیگر بازماندگان ایشان و نیز به شاگردان و ارادتمندان این معلّم بزرگ و به حوزه‌ی علمیه تسلیت عرض میکنم و علّو درجات ایشان و مغفرت و رحمت الهی را برای ایشان مسألت مینمایم.
سیّدعلی خامنه‌ای
۱۳ دی ماه ۱۳۹۹

Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *